KONSENZUS
Konsenzus je prostě česky řečeno shoda. Dohoda na něčem. A protože má latinský původ, kdy con znamená společně a sentio cítit, panuje obecný konsenzus, že se nepíše koncenzus. Protože s takovým koncernem, přestože tam jde taky o cosi společného, nemá společného mnoho.
BUĎ
Tady sice nemusíme mít úplný konsenzus v tom, co tímto slovem myslíme, protože může jít jak o spojku (buď a nebo), tak o rozkazovací způsob slovesa být (Buď tam včas!), tak i o rozkazovací způsob slovesa budit (Buď mě vždycky v sedm.). Ale v každém případě má na konci vždy Ď a neexistuje forma s Ť
SKÚTR
Asi nikoho nepřekvapí, že skútr je původem cizí slovo, a tak na něj neplatí klasická pravidla pro psaní ú a ů, tedy na začátku ú, jinak ů. Toto je zkrátka jedna z výjimek, kde se píše vždy Ú. Ostatně, i na skútru byste měli jet někam po přímé linii a nemotat se v kruzích.
KDO S KOHO
Toto je známé slovní spojení, které většinou vyjadřuje, že probíhá nějaké poměřování, soutěžení. A jak jsem si našla, je to zkrácení zaniklého rčení Kdo s koho, ten toho, což znamenalo, že kdo je zjevně silnější než druhý, ten na druhého útočí. A S sem proto patří kvůli tomuto původu ze zvyku, ačkoli dle současných pravidel skloňování tomu neodpovídá.
Ale samozřejmě lze použít i kdo Z koho, pokud to není ono slovní spojení, tedy pokud opravdu máme na mysli kdo z koho/čeho. Ale napadá mě asi jen jeden podivný příklad, kdy se někdo táže na něčí biologický původ: Kdo z koho vzešel?
MARNĚ X MANĚ
I tady lze teoreticky použít obě slova, ale prakticky pouze v odlišných významech. Protože zatímco dělat něco marně znamená dělat to beze smyslu, nadarmo, bez výsledku, dělat to maně znamená dělat to jen tak, z náhlého popudu, bez konkrétního úmyslu. A ačkoli tedy je možné něco dělat maně a k tomu ještě marně, protože nejenže to děláme jen tak z nudy, ale ještě z toho nic není, je potřeba si na to dávat pozor.
Ani konsenzus ani maně jsem snad nikdy do věty nepoužila! (doteď) Ale co není, může být, když už jsem se je tu naučila.
OdpovědětVymazat