2.4.09

Mumie: Hrob dračího císaře

Originální název: The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Země: USA
Rok: 2008

Nutno poznamenat, že hrob, v němž přebývá titulní zápořák, co do velkoleposti strčí egyptské pyramidy hravě do kapsy. Obklopuje ho 10 tisíc příslušníků slavné terakotové armády, hliněných soch do nejmenšího detailu vykreslujících válečníky z doby před dvěma tisíci lety. Jde prý o prokleté vojáky mocného čínského vládce, které společně s jejich pánem proklela zhrzená a oklamaná čarodějka, již Dračí císař, navěky uvězněný v hliněné krustě, připravil o milence. Ale, jak už to u třetích pokračování bývá, pyramidy přelstí císař pouze velikostí. Zpracováním nikoli.

Začátek ještě vypadá docela slibně a klasicky. Seznámíme se s císařem starověké Číny, jeho touhou naučit se magii a získat věčný život, k čemuž povolá čarodějku, která s tím má mít zkušenosti. Jenže pak zabije svého generála, jejího milence, a bodne do ní dýku, a čarodějka ho tak prokleje - stane se z něj terakotová mumie stejně jako z celé jeho armády a celou říši během časů zavane písek.
Dokud ovšem tento slavný hrob nenalezne Alex O'Connell, syn Ricka a Eve, kteří se po válce snaží vést klidný život. Alex ale císaře vykope a oslavuje v Šanghaji, zatímco jeho rodiče jsou pověřeni doručit Číně vzácný klenot, oko Šangri-La, a toho využijí k návštěvě Jonathanova šanghajského nočního klubu. A nebyli by to O'Connellovi, aby to celé nebyla jen zástěrka čínské armády, která se pokouší císaře pomocí oka přivést zpátky, a aby nedošlo ke střetu, oživení císaře a získání pomoci strážkyně císařova klidu a smrti, Lin.
Další cesta je pak jasná. Císaře je nutné zastavit dřív, než získá nesmrtelnost a povolá svou armádu, s jejíž pomocí se stane neporazitelným. Musí tedy dorazit do chrámu, z něhož se dá objevit cesta do Šangri-La a k prameni mládí, a pokud možno zničit ho dřív, než to stihne císař, ale plán se nezdaří, stejně jako pokus zabránit mu do Šangri-La proniknout, a zbývá jen jediné. Povolat armádu všech, které císař za dobu své vlády umučil a pohřbil při stavbě Velké čínské zdi, a střetnout se s jeho znovu nabytou silou, než ji překročí a zpátky do pekla ho nepošle už vůbec nikdo.
Ze záhadného a krásného Egypta se tak dostáváme do Číny a Himálají, k prameni mládí, legendární oáze Šangri-La, yettiům a novému příběhu, jenž ale není od starých příliš odlišný. Snad jen Jonathan konečně získal trochu bohatství, když si otevřel populární noční klub, Alex dospěl a jeho rodiče se pokouší žít normálně, ale zjišťují, že jim to vlastně moc nevyhovuje. A nakonec jdou masakrovat mumie. To by teoreticky mohlo fungovat i přes změnu prostředí, protože i tak je zde mytologie dost a jsou tu všechny potřebné postavy a všechny hlášky.
Jenže dospělý Alex je postava, s kterou si scenáristi nedali zrovna moc práce, a tak je docela plochý a zbytečný. Navíc je jediným důvodem, proč místo oblíbeného a charismatického Ardetha ze saharské pouště převzala roli ochránkyně světa před císařovou tyranií "mladá" dívka - aby se mohla spustit i jiná romance, než mezi už provařeným párem O'Connellových. A právě ta vůbec nedává smysl. Alex zná Lin asi dva dny a už ji přesvědčuje, aby si s ním začala i přes její nesmrtelnost, poslání a strach, protože ji hrozně miluje a ona jeho musí určitě taky, a takhle špatně se to jaksi nestává ani v červené knihovně. A pak je tu i změna obsazení v Evelyn, která kvůli tomu náhle působí upjatě a uhlazeně a rozpustilou, nemotornou, ale ráznou a hrdinskou knihovnici už nepřipomíná ani v nejmenším. Naopak by perfektně zapadla mezi paničky padesátých let. Její dynamika s Rickem proto vůbec nefunguje.
A co je úplně nejhorší, jsou díry v císařově příběhu a vzkříšení. Je pochopitelné, že jako dávný tyran prostě chce ovládnout svět. Absolutně ale nechápu, jaký zájem na tom měla čínská armáda (převtělená Anck u Imhotepa je jasná, chtěla svého milence a s ním i moc, ale armáda a pár podplacených archeologů touží po tyranii proč?) a proč byl z císaře najednou superhrdina, jenž se dokáže po napití z pramene mládí proměnit v tříhlavého draka a jiná mýtická obří monstra. Tohle nedělal ani Imhotep a nutné to nebylo v nejmenším. Ale když už jsme měli yettie a na konci bojovali počítačoví kamenní panáci s počítačovými kostrami, asi proč ne.
Nedá se tedy popřít, že je obrovská škoda, jak byl film zabitý jen kvůli změně obsazení a lokace (plus z nějakého záhadného důvodu ani dlouhé dialogy v čínštině nikdo nepřeložil, ač egyptština měla titulky) a že z toho mohlo být o dost víc. Každého zajímal osud O'Connellových, každý miloval praštěnou Eve a každý zbožňoval sladkého Alexe. Když ale zestárli, už to nebylo ono.

Foto: Ann Taylor

Mé hodnocení:

Žádné komentáře:

Okomentovat