22.2.12

David Colbert - Kouzelný svět Harryho Pottera

Originální název: The Magic Worlds of Harry Potter
Rok vydání: 2001
Český překlad: 2002

Říká na obalu, že obsahuje to, "co jste si možná nedali do souvislostí, ale mohlo vás to napadnout: například význam jmen některých hrdinů, původ a výskyt nejrůznějších fantastických zvířat v Harryho příbězích, podobnost některých jeho dobrodružství s jinými legendami a mýty". Jenom ne moc zajímavě. Nechci tuto knihu úplně zatracovat, ale přesto musím říct, že se mi zdá naprosto zbytečná. Neutříděný náhodný výběr pojmů zpracovaných abecedně za sebou jako rádobylexikon.

Samozřejmě je zajímavé zjistit, co jsou mozkomorové, jak vzniklo jejich jméno a jakou mají návaznost na mytologii a historii. Totéž například u trollů nebo sfingy. Je fajn dočíst se, dle čeho se jmenuje Draco, jak vzniklo příjmení Malfoy či Brumbál, jaký je původ toho slova, proč to jméno ta osoba dostala, jak a jestli s ním souvisí i její charakter. Člověk se i rád dočte, proč se používají kouzelná zrcadla, košťata i jiné propriety, čím se inspiroval Kruval, nebo co obnáší alchymie. A o tom kniha primárně je. Vysvětluje pojmy, snaží se odhalit jejich původ a sepětí s reálnou historií a mytologií.

Problém ale nastává jednak v tom, že to nelze brát naprosto vážně, protože Rowling tuto knihu neautorizovala, a jednak v tom, že všechno tohle se můžeme dočíst v jiných obsáhlejších lexikonech a encyklopediích o Harrym Potterovi. Proč zde vybírat jen pár zvířat, když máme knihu Kouzlená zvířata a kde je najít? Proč vybrat baziliška, Naginiho, Chloupka, mozkomory, trolly, víly, tůňodavy a ještě pár dalších, kolikrát i velmi nudných, když si můžeme přečíst o všech jinde? Proč mezi to strkat poznatky o historických osobách spjatých s alchymií, které hlavně mladší čtenáře nudí? A proč mezi to všechno ještě napěchovat rozbor několika vybraných jmen, přičemž někteří čtenáři by více ocenili jména jiná, ta méně známá a méně všude rozebíraná?

Zkrátka je to neuspořádaný, zdá se náhodný výběr některých pojmů, přičemž bohužel na mnoha místech jsou ty zajímavé vysvětleny stroze a ty okrajové a nudné zbytečně obsáhle. A to, že v jedné kapitole jsou hipogryfové, v další nastupují hůlky, po nich Chloupek a pak jasnovidectví jen proto, že je to od H, CH a J, působí velmi rušivě.

Nemyslím, že tato kniha sama o sobě je k něčemu většímu dobrá. Snad jako předvoj rozsáhlého lexikonu celého kouzelnického světa by byla ideální. Obsahuje jen nástin toho, co má být rozebráno víc. Nebo pouhé rozčlenění na části, kde by byla část se jmény, klidně řazena abecedně, když to chtěl autor tak pojmout, další část se zajímavými zvířaty, další část s nejčastějšími předměty a další část nějak pobírající ten zbytek jako je jasnovidectví, alchymie, kouzla - ano, to už by k něčemu bylo. Jako výběr vysvětlivek toho nej- nějak smysluplně roztříděný a rovnocenně nastavený. Tak by byla určitě hodnotnější.

Bohužel taková není a i při nejlepší vůli na mě působí spíš jako publikace, z níž se něco málo člověk dozví, čím se na chvíli zabaví, ale z které nemůže být příliš nadšený. Ovšem asi je ideální pro rodiče, kteří si řeknou: Jo, ten má rád toho Harryho Pottera, tady se taky na obálce píše Harry Potter, tak mu to koupíme. V tom případě rozhodně neurazí.

A pokud bych měla na konec vyzvednout nějaká pozitiva - když už čtenář nějaký ten pro něj zajímavý pojem v knize najde a jeho původ či reálný význam nezná, určitě se dozví pár nových věcí, někdy může být překvapen a může dostat chuť pátrat dál v tom, co už nenašel. Tuto svou primární funkci kniha plní víc, než dobře.

Recenze je k přečtení i na nogwarts.blogspot.com


Mé hodnocení:




Žádné komentáře:

Okomentovat