Z odměny za nákup u Dobrovského se vyklubal první díl dvoudílného historického románu a já chci určitě sehnat ten druhý. Ačkoli jsem to zjistila až po dočtení, kdy jsem docela překvapivý konec považovala za skvělé svědectví toho, že dělník nebo rejdařská dcerka, na konci 19. století zůstávali všichni navzdory své snaze proti svázaným společenským konvencím bezmocní.
Jo Bolten zato vyrůstal v chudinské hamburské čtvrti a teď podporuje své sourozence a matku díky práci pro nejvlivnějšího místního obchodníka Oolkerta. Ne vždy legální práci. A protože onen dělník byl jeho kamarád, pokusí se požádat Karstenovy o pomoc. Načež se mu, jak vlastně očekával, od starého Karstena a hlavně jeho syna Franze dostane jasného odmítnutí. Jenže je tu pořád Lily. Odhodlaná pomoci s tím, co sama způsobila, a to klidně vpádem do věcí, o nichž ani netušila, že existují. Vecpe se Joovi do života, když ho donutí, aby ji za zraněným dělníkem vzal, a otevře se jí netušený svět. Na vlastní oči pozná bídu dělníků a imigrantů, začne objevovat realitu mimo svou zlatou klec i existenci své zlaté klece. Brutálnost nerovnosti mezi sociálními vrstvami, které dosud brala za přirozené, ohromnou nerovnost mezi muži a ženami. Začne jí to vadit, když zjistí, že by se vlastně i ona mohla spoustu věcí naučit, kdyby jí to dovolili. Že by mohla mít názory, sny, touhy a třeba chtít život úplně jiný, než jaký jí nalinkovalo její postavení. Dokonce se do Joa zamiluje. Jenže jejich nerovný vztah nemá budoucnost a všude pod povrchem vřou tajemství, která jejich nositelé hodlají utajit za každou cenu, protože by mohla otřást Hamburkem i Lily samotnou. Ať už je to Franz, Lilyin snoubenec Henry nebo právě i Jo.
Prvních pár desítek stran jsem se do takového příběhu nemohla vůbec začíst. Lily trochu otravovala coby ujetá, svéhlavá roztomilá nafučená děvenka. Obávala jsem se klišé "anachronistická Mary Sue jako jediná v celém Hamburku chápe nesvobodu své doby". Ovšem pak se ukázal pravý opak. Autorka si udělala velmi dobrý výzkum o přelomu průmyslové revoluce a o sociální situaci 19. století v Německu, snažila se realisticky vylíčit, jak moc jiná tehdy společnost byla, a mě to uchvátilo. Jakmile jsem překonala úvod a představení pár hlavních postav, s čím dál větším nadšením jsem se zanořovala do vyprávění o tom, jak klasická před životem chráněná dáma z urozené společnosti náhle utrpí léčbu šokem a uvidí, jak všechno v životě má následky a hlavně příčiny v úplně něčem jiném, než si s hlavou v oblacích myslela. Jak začne překotně růst a náhle chtít měnit svět a konvence.
Lily ve výsledku nebyla navzdory mým obavám Vždycky Jiná(TM), spíš typický produkt své doby, ale s potenciál nahlédnout za oponu, což v představeném příběhu dávalo smysl. A náhoda jí umožnila místo drobných krůčků začít rovnou zabřehnutím do hamburského bahna, zatímco její otec ji vnímal jen jako blboučkou holčičku, kterou přece slušná dívka přestává být momentem, kdy za ni někdo řekne ano, aby se stala Oddanou Matkou(TM), zatímco ostatní muži z její společnosti ji vidí jen jako prostředek ke svému cíli a nikdo z nich nepřipouští jakoukoli odchylku, byť jich sami spoustu skrývají. Což bylo dost divoké, místy frustrující (především při vycházení z reality), ale i tak to byl fascinující proces. Jak se Lily probouzela z bohaté bubliny, jak si až bolestivě začala uvědomovat věci, jak skvěle, realisticky autorka popsala proces přehodnocování jejích hodnot, růst, změnu. Žádná schematická, neuvěřitelná revoluce, zkrátka soukromý zvrat, přičemž Lily stále zůstávala v mnoha ohledech strašně naivní, sotva dospělé děvče, které jen ví o něco víc, než vědět mělo.
K tomu se autorce povedlo zaujmout mě i ostatními postavami. Lékařka Emma ze zahraničí, která v Německu nesmí kvůli svému pohlaví legálně pracovat, Lily a čtenáři otevřela cestu do scény gynekologie, odborů, socialistů a bojovníků za společenské změny, včetně toho, jak s nimi tehdejší monarchie zametala. Toto prostředí potom Lily rozvedla ve třetí části, když utekla z domu a ubytovala se mezi běžnými hamburčany - naprosto si mě tím získala, protože popis každodenního života obyčejných lidí v minulosti mě vždycky zajímal víc než popis života panovníků. Přísný Franz, který se sice choval jako vypočítavý kretén, ale kromě hrabivosti měl i další smutné důvody, neboť jeho vlastní tajemství mu začínalo silně komplikovat obchodní i rodinný život natolik, až z něj vzešla nesmyslná nenávist a brutální činy. Vlastně i on byl jako Lily přirozeně odlišný, jen toho na rozdíl od ní nezačal využívat ke zlepšování životů, ale naopak. I to však bylo realistické, protože na akceptování změn v tomhle ohledu ještě svět potřeboval přípravu.
I hlavní mužská postava, Jo, mě bavil, byť procházel nejmenší změnou - to, co bylo hlavním předmětem Lilyina velkého dobrodružství, znal od začátku. Vlastně jí a čtenáři akorát dělal průvodce přístavem a přidruženými děsivými osudy, a samozřejmě tvořil druhou součást milostné zápletky. Jen právě jeho tajemství sklouzávalo trochu moc do hysterické romanťárny. To, co skrýval, mohl provést kdokoli jiný, totožné následky mohly přijít z jakéhokoli jiného důvodu. Podle mě příběh nevisel na jejich milostné aféře tak pevně, že by se rozbil bez klišé, jak jeden z mileneckého páru náhle přizná barvu, to je rozhádá, aby si k sobě následně zběsile hledali na poslední chvíli cestu zpátky. Lily potřebovala hodit pod nohy brutální překážku a regres, aby mohl přijít závěr, jaký autorka naplánovala. Nicméně nepotřebovala ho odstartovat zrovna červenoknihovním zhroucením nad Joem.
A pak přišel právě konec. Pro mě naprostý šok. Nevěděla jsem o druhém dílu a hodně mě překvapilo, jak zůstal otevřený a nešťastný. Po chvilce uvažování se mi však zazdál uspokojivý. Dokonce na něj podle mě autorka už předem odkazovala. Nejen zjevně, tedy poukazováním na to, kolik privilegií tehdy lidé neměli, jak strašná situace byla co se týkalo nerovnosti, práce, zabezpečení, inkluze, a že navzdory jejich nejlepší snaze s tím postavy nemohly nic udělat. I tím, že je často nechala čítat romány tehdy kontroverzních autorů, dnes klasiků, kteří ve svých dílech s takovou situací pracovali a jejichž romány také často takovým způsobem končí. Teď ale potřebuju vědět, jak to s Lily a Joem bylo dál, tudíž rozhodně seženu druhý díl.
Mé hodnocení:
Žádné komentáře:
Okomentovat