28. 7. 2018

Shannon Kirk - Metoda 15/33

Originální název: Method 15/33
Rok vydání: 2015
Rok vydání v ČR: 2017

Nemyslím si, že text na přebalu je tu nějak zvlášť pravdivý. Hlavní hrdinka není sociopat, který snadno zařídí, že se z unesené oběti stane děsivý postrach únosců, jak je slibováno. Zkrátka kniha nakonec vyzní docela jinak, než se chce tvářit. Přesto je velice zajímavá, námět je v určitých ohledech dost originální a asi lze doporučit.

Hlavní hrdinkou knihy je nakonec těhotná šestnáctiletá středoškolačka, která byla jednoho rána unesena a odvezena do budovy staré školy, kde ji její únosci měli v úmyslu držet až do porodu, její dítě prodat a jí se zbavit. Děsivý osud, který by nejednoho teenagera poslal do kolen. Tato dívka však měla štěstí. Po své matce advokátce zdědila chladnou hlavu, schopnost odpoutat se od svých emocí a přemýšlet, po otci zase analytickou mysl a zkušenosti, když ji od mala vedl k pokročilé vědě, a sama tak trochu trpěla sociopatickými sklony, které jí umožnily nepodléhat panice. Ve vteřině, kdy ji jakýsi muž zatáhl do své dodávky a spoutal, tak začala plánovat svůj útěk a hlavně pomstu.

I když měla samozřejmě strach, zejména o své nenarozené dítě, okamžitě začala shromažďovat a katalogizovat všechno, co se jí dostalo pod ruku a co by mohlo být užitečné pro její plán. Pokusila se i co nejvíce poznat své únosce a manipulovat jimi. A čím déle byla v jejich moci a čím déle předstírala nekonfliktní ubohou oběť, tím jasnější obrysy její cesta za svobodou získávala. Jenže obrysy jsou jedna věc a skutečnost, že kvůli pokročilému těhotenství a stresu není v nejlepší kondici, nebo skutečnost, že ze své cely nemohla zjistit všechny okolnosti, které ji mohou nečekaně překvapit, jsou věc úplně jiná. Jak tedy její plán a pokus o útěk dopadne?

To sledujeme spolu s týmem federálních agentů pátrajících po unesené těhotné středoškolačce, přičemž až skoro ke konci se ukáže, že úplně jiné a že zvrácený obchod únosců byl mnohem rozsáhlejší. A také spolu se vzpomínáním hlavní hrdinky na svou minulost, na to, jak se učila sžívat se svým "psychickým nastavením", jak vůbec otěhotněla a jak vidí budoucnost, přičemž prostřednictvím těchto vzpomínek poznáme i její rodinu a jejího přítele. Do poslední chvíle, ať už v různých scénách vypadá situace jakkoli, však není jisté, zda je někdy ještě uvidíme pohromadě.

Což se mi docela líbilo. Střídání její snahy osvobodit se s klasickým pátráním federálů do sebe hezky zapadalo a jsem ráda, že z nich neudělali žádné pitomce, když už od začátku prosakovala trochu nešťastná tendence dělat z hlavní hrdinky hvězdu. Oba hlavní agenti byli svým způsobem sympatičtí, jejich postup byl snadno sledovatelný, oba měli svou svéráznou osobnost a jejich kapitoly jsem si užívala. Tedy kromě závěrečné autonehody, která jim zabránila dojet včas na místo činu, protože ta působila hodně uměle, jako by autorka honem potřebovala způsob, jak ještě o chvíli prodloužit napětí.

Vlastně oni federálové pro mě byli vůbec nejsympatičtější postavy a nevím, jestli jsem byla jen nepozorná, ale souvisel s nimi i pro mě nejzajímavější zvrat - když se ukázalo, že to není hlavní hrdinka, po kom pátrají. Ona sama totiž byla... líbilo se mi její plánování. Líbilo se mi, jak vysvětlovala, proč se k únosům chová jak se chová a když jim slibovala pomstu. Líbila se mi pak samotná akce při útěku, když našla ještě druhou dívku a najednou úspěch neležel jenom na její analytické mysli, ale i na náhodě. Myslím, že akce byla opravdu dobře popsaná. A líbil se mi i zajímavý přístup hlavní hrdinky k té konkrétní situaci. Co už ale byl problém někdy překousnout, byla její osoba, a v takovém epilogu už s ní autorka rovnou zabila celou knížku.

Často pro mě bylo těžké s ní sympatizovat. Její situace byla šílená a asi každý čtenář si přál, aby její plán vyšel a ona jim dala co proto. Ale vkládané scény o tom, jaká je geniální ledová královna, jejíž rodina je vysoce nad všemi na Zemi, moc sympatií nepřinesly. Zvláště, když jí hodně pomohl fakt, že její únosce byl naprostý idiot, a to pak geniálně vypadá kdekdo. A přestřelený konec, kde se po sedmnácti letech chlubila, že kromě geniální ledové královny s vypínačem emocí je i superbohatá Všechnovím Všechnoznám se superžádanou firmou, jíž vše projde, páč má pod palcem policii, univerzity a CIA, může si zajistit přesun odsouzeného únosce kam chce a i jeho libovolné mučení, a většina lidí pro ni ani nestojí za úvahu, to bylo spíš odrazující honění trika. Sice asi není pochyb, že existuje mnoho takových lidí, ale "slyšet" to přímo od nich v první osobě odpudí. A i její matka jako neporazitelný právník, jenž taky všechno ví a všichni se jí bojí, otec exseal a nyní špičkový vědec, který jí snad ještě ve školce naučil kvantovou fyziku... ano, potřebovala jisté silně nadprůměrné vědomosti a zkušenosti, aby se mohla kniha odehrát, ale tahle rodina ředitelů zeměkoule prostě byla moc. A myslím, že to mělo silný dopad na možnost ztotožnit se s hlavní postavou a zamilovat si ji, zvlášť, když právě na konci začala ve své nesympatické nepřemožitelnosti čtenáře doslova máchat.


Mé hodnocení:

Žádné komentáře:

Okomentovat